William H. Press Elected To Serve As AAAS President-Elect

William H. Press

William H. Press, professor of computer science and integrative biology at the University of Texas at Austin, has been elected to serve as president-elect of AAAS beginning 21 February, at the close of the 2011 Annual Meeting.

Press, a member of the President’s Council of Advisors on Science and Technology (PCAST), is a noted researcher in computer science, genomics, statistical methods, astrophysics, and international security. He previously served as deputy laboratory director for science and technology at the Los Alamos National Laboratory from 1998 to 2004. He was a professor of astronomy and physics at Harvard University from 1976 to 1998.

He will become president of AAAS at the close of the 2012 Annual Meeting in Vancouver, British Columbia.


Nina V. Fedoroff

At the close of 2011 meeting, Nina V. Fedoroff began a one-year term as AAAS president. Fedoroff, a geneticist and molecular biologist, is a pioneering researcher in the modern study of plant genetics, plant responses to environmental stress, and genetically modified crops. She served as the science adviser to the U.S. Department of State and USAID from 2007 to 2010, and is now a Distinguished Visiting Professor at King Abdullah University of Science and Technology and an Evan Pugh Professor at Pennsylvania State University.


Alice S. Huang

The former president, Alice S. Huang, has begun a one-year term as chairman of the AAAS Board of Directors. Huang is a senior faculty associate in biology at the California Institute of Technology.

Here are the full election results, with all terms starting at the end of the 2011 Annual Meeting:

General Offices

President-Elect: William H. Press

Board of Directors: Raymond L. Orbach; Inder M. Verma

Committee on Nominations: Francisco J. Ayala; Sandra M. Faber; Jo Handelsman; Thomas D. Pollard

Section on Agriculture, Food, and Renewable Resources

Chair-Elect: Donald R. Ort

Member-at-Large: Cynthia Rosenzweig

Electorate Nominating Committee: Harry J. Klee; Richard T. Sayre

Section on Anthropology

Chair-Elect: Leslie C. Aiello

Member-at-Large: Susan Antón

Electorate Nominating Committee: Arlen F. Chase; Lynnette Leidy Sievert

Section on Astronomy

Chair-Elect: Charles Alcock

Member-at-Large: Amy J. Barger

Electorate Nominating Committee: Heidi B. Hammel; Scott J. Kenyon

Section on Atmospheric and Hydrospheric Sciences

Chair-Elect: Susan K. Avery

Member-at-Large: Michael E. Mann

Electorate Nominating Committee: Randall M. Dole; Ronald G. Prinn

Council Delegate: Lynn D. Talley

Section on Biological Sciences

Chair-Elect: Gary Felsenfeld

Member-at-Large: Nancy J. Cox

Electorate Nominating Committee: Deborah E. Goldberg; Anna Marie Skalka

Section on Chemistry

Chair-Elect: Alison Butler

Member-at-Large: Bruce A. Parkinson

Electorate Nominating Committee: Peter C. Ford; Hilary A. Godwin

Section on Dentistry and Oral Health Sciences

Chair-Elect: Barbara D. Boyan

Member-at-Large: Susan Kinder Haake

Electorate Nominating Committee: Susan Reisine; Bjorn Steffensen

Council Delegate: Jacques E. Nör

Section on Education

Chair-Elect: Judith A. Ramaley

Member-at-Large: Susan Rundell Singer

Electorate Nominating Committee: Anne E. Egger; Gerald R. Van Hecke

Council Delegate: Arthur Eisenkraft

Section on Engineering

Chair-Elect: John L. Anderson

Member-at-Large: J. Gary Eden

Electorate Nominating Committee: Margaret Murnane; Sarah A. Rajala

Section on General Interest in Science and Engineering

Chair-Elect: Sharon Dunwoody

Member-at-Large: Katarina Nordqvist

Electorate Nominating Committee: Kathleen M.B. Boomer; Kathryn E. Perez

Council Delegate: JoAnn M. Valenti

Section on Geology and Geography

Chair-Elect: Glen M. MacDonald

Member-at-Large: Paul H. Glaser

Electorate Nominating Committee: Kenneth P. Kodama; Ester Sztein

Section on History and Philosophy of Science

Chair-Elect: Jed Z. Buchwald

Member-at-Large: Sandra D. Mitchell

Electorate Nominating Committee: Hanne Andersen; Alan E. Shapiro

Section on Industrial Science and Technology

Chair-Elect: Cammy R. Abernathy

Member-at-Large: Daniel J.C. Herr

Electorate Nominating Committee: Richard Broglie; Gordon D. Jarvinen

Section on Information, Computing, and Communication

Chair-Elect: Francine Berman

Member-at-Large: Christine L. Borgman

Electorate Nominating Committee: Barbara Simons; Eugene H. Spafford

Council Delegate: Michael R. Nelson

Section on Linguistics and Language Science

Chair-Elect: John A. Goldsmith

Member-at-Large: Joan A. Sereno

Electorate Nominating Committee: Karen Emmorey; Maria Polinsky

Council Delegate: D. Terence Langendoen

Section on Mathematics

Chair-Elect: Jill P. Mesirov

Member-at-Large: Joceline Lega

Electorate Nominating Committee: James Crowley; Linda Petzold

Section on Medical Sciences

Chair-Elect: Ann M. Arvin

Member-at-Large: Arturo Casadevall

Electorate Nominating Committee: Douglas D. Richman; Guy A. Zimmerman

Section on Neuroscience

Chair-Elect: David M. Holtzman

Member-at-Large: Amita Sehgal

Electorate Nominating Committee: Karen Hsiao Ashe; Jeanne M. Nerbonne

Section on Pharmaceutical Sciences

Chair-Elect: Sidney D. Nelson

Member-at-Large: John R. Cashman

Electorate Nominating Committee: Maria Croyle; Barbara E. Hayes

Council Delegate: Jeanette C. Roberts

Section on Physics

Chair-Elect: Allen Goldman

Member-at-Large: Edmund Bertschinger

Electorate Nominating Committee: Malcolm R. Beasley; David K. Campbell

Section on Psychology

Chair-Elect: Richard J. Davidson

Member-at-Large: Janice K. Kiecolt-Glaser

Electorate Nominating Committee: Nora S. Newcombe; Michael Rugg

Section on Social, Economic, and Political Sciences

Chair-Elect: Craig Calhoun

Member-at-Large: Julia Lane

Electorate Nominating Committee: Wendy Baldwin; Cecilia L. Ridgeway

Section on Societal Impacts of Science and Engineering

Chair-Elect: Peter D. Blair

Member-at-Large: Anne Fitzpatrick

Electorate Nominating Committee: Christopher Hill; Dena Plemmons

Council Delegate: C.K. Gunsalus

Section on Statistics

Chair-Elect: Mitchell H. Gail

Member-at-Large: Alan F. Karr

Electorate Nominating Committee: Charmain Dean; Larry Wasserman

Council Delegate: Paul P. Biemer