Annual Election of AAAS Officers

The results of the recent 2013 AAAS election are posted below. Current terms begin on 18 February 2014 and end on 17 February 2015.

 

General Election

 

President-Elect: Geraldine (Geri) Richmond, Univ. of Oregon

Board of Directors: Carlos J. Bustamante, Univ. of California, Berkeley; Laura H. Greene, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign

Committee on NominationsSylvia T. Ceyer, Massachusetts Institute of Technology; Susan M. Fitzpatrick, James S. McDonnell Foundation; Alice Petry Gast, Lehigh Univ.; Susan Gottesman, National Cancer Institute/NIH

 

 

Section Elections

 

Agriculture, Food, and Renewable Resources

 

Chair Elect: Michael F. Thomashow, Michigan State Univ.

Member-at-Large of the Section Committee: Elizabeth E. Hood, Arkansas State Univ.

Electorate Nominating Committee: Sheila McCormick, USDA-ARS; Esther van der Knaap, Ohio State Univ.

 

Anthropology

 

Chair Elect: Robert W. Sussman, Washington Univ. in St. Louis

Member-at-Large of the Section Committee: Margaret C. Nelson, Arizona State Univ.

Electorate Nominating Committee: Patricia M. Lambert, Utah State Univ.; Lisa J. Lucero, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign

 

Astronomy

 

Chair Elect: Stefi Alison Baum, Rochester Institute of Technology

Member-at-Large of the Section Committee: Jean L. Turner, Univ. of California, Los Angeles

Electorate Nominating Committee: Neil Gehrels, NASA/Univ. of Maryland; Michael Werner, Jet Propulsion Laboratory/Caltech

 

Atmospheric and Hydrospheric Sciences

 

Chair Elect: Michael J. Prather, Univ. of California, Irvine

Member-at-Large of the Section Committee: Soroosh Sorooshian, Univ. of California, Irvine

Electorate Nominating Committee: Anthony J. Broccoli, Rutgers Univ.; James A. Yoder, Woods Hole Oceanographic Institution

Council Delegate: David Halpern, Jet Propulsion Laboratory

 

Biological Sciences

 

Chair Elect: Steve Henikoff, Fred Hutchinson Cancer Research Center

Member-at-Large of the Section Committee: Susan R. Wente, Vanderbilt Univ. School of Medicine

Electorate Nominating Committee: Vicki L. Chandler, Gordon and Betty Moore Foundation; Claire M. Fraser, Univ. of Maryland School of Medicine

 

Chemistry

 

Chair Elect: Bruce E. Bursten, Univ. of Tennessee, Knoxville

Member-at-Large of the Section Committee: Mark Thompson, Univ. of Southern California

Electorate Nominating Committee: Katrina M. Miranda, Univ. of Arizona; Galen D. Stucky, Univ. of California, Santa Barbara

 

Dentistry and Oral Health Sciences

 

Chair Elect: Mina Mina, Univ. of Connecticut Health Center

Member-at-Large of the Section Committee: Van P. Thompson, King’s College London Dental Institute (UK)

Electorate Nominating Committee: Pamela K. Den Besten, UC San Francisco School of Dentistry; Mark C. Herzberg, Univ. of Minnesota School of Dentistry

Council Delegate: Linda C. Niessen, Nova Southeastern Univ.

 

Education

 

Chair Elect: Jay B. Labov, National Academy of Sciences/National Research Council

Member-at-Large of the Section Committee: Tamara Shapiro Ledley, TERC

Electorate Nominating Committee: Margaret R. Caldwell, Center for Ocean Solutions/Stanford Law School; Kristin P. Jenkins, Univ. of Wisconsin-Madison/BioQUEST Curriculum Consortium

Council Delegate: Elizabeth K. Stage, UC Berkeley Lawrence Hall of Science

 

Engineering

 

Chair Elect: W. Kent Fuchs, Cornell Univ.

Member-at-Large of the Section Committee: Nicholas L. Abbott, Univ. of Wisconsin-Madison

Electorate Nominating Committee: Linda Broadbelt, Northwestern Univ.; David B. Williams, Ohio State Univ.

 

General Interest in Science and Engineering

 

Chair Elect: Dominique Brossard, Univ. of Wisconsin-Madison

Member-at-Large of the Section Committee: Carol Lynn Alpert, Museum of Science, Boston

Electorate Nominating Committee: Robert Lee Hotz, Wall Street Journal; Lisa M. Van Pay, George Washington Univ.

Council Delegate: Sharon M. Friedman, Lehigh Univ.

 

Geology and Geography

 

Chair Elect: Maureen E. Raymo, Lamont-Doherty Earth Observatory

Member-at-Large of the Section Committee: Dennis V. Kent, Rutgers Univ.

Electorate Nominating Committee: Jennifer R. Marlon, Yale Univ.; Konrad (Koni) Steffen, Swiss Federal Research Institute/ETH Zürich (Switzerland)

 

History and Philosophy of Science

 

Chair Elect: Elliott Sober, Univ. of Wisconsin-Madison

Member-at-Large of the Section Committee: Roberta L. Millstein, Univ. of California, Davis

Electorate Nominating Committee: Heather Douglas, Univ. of Waterloo (Canada); Kristine C. Harper, Florida State Univ.

 

Industrial Science and Technology

 

Chair Elect: Sharon C. Glotzer, Univ. of Michigan

Member-at-Large of the Section Committee: Harold H. Kung, Northwestern Univ.

Electorate Nominating Committee: Isaac Cann, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign; Michael Tsapatsis, Univ. of Minnesota

 

Information, Computing, and Communication

 

Chair Elect: Carla P. Gomes, Cornell Univ.

Member-at-Large of the Section Committee: Justine Cassell, Carnegie Mellon Univ.

Electorate Nominating Committee: Bonnie C. Carroll, Information International Associates (IIa)/CENDI; Susan Landau, Google

Council Delegate: Karen R. Sollins, Massachusetts Institute of Technology

 

Linguistics and Language Science

 

Chair Elect: Keren Rice, Univ. of Toronto (Canada)

Member-at-Large of the Section Committee: David Poeppel, New York Univ.

Electorate Nominating Committee: Cecile McKee, Univ. of Arizona; Shari R. Speer, Ohio State Univ.

Council Delegate: Joan Maling, National Science Foundation

 

Mathematics

 

Chair Elect: Martin Golubitsky, Ohio State Univ.

Member-at-Large of the Section Committee: Irene Fonseca, Carnegie Mellon Univ.

Electorate Nominating Committee: Harvey Thomas Banks, North Carolina State Univ.;

James (Mac) Hyman, Tulane Univ.

 

Medical Sciences

 

Chair Elect: Pamela B. Davis, Case Western Reserve Univ. School of Medicine

Member-at-Large of the Section Committee: David M. Sabatini, Massachusetts Institute of Technology

Electorate Nominating Committee: Lisa M. Coussens, Oregon Health & Science Univ.; Jules L. Dienstag, Massachusetts General Hospital/Harvard Medical School

 

Neuroscience

 

Chair Elect: Marie-Françoise Chesselet, Univ. of California, Los Angeles

Member-at-Large of the Section Committee: Allan Basbaum, Univ. of California, San Francisco

Electorate Nominating Committee: Diane O’Dowd, Univ. of California, Irvine; Phyllis M. Wise, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign

 

Pharmaceutical Sciences

 

Chair Elect: Jeanette C. Roberts, Univ. of Wisconsin School of Pharmacy

Member-at-Large of the Section Committee: Donald P. McDonnell, Duke Univ. School of Medicine

Electorate Nominating Committee: Barbara S. Beckman, Tulane Univ. School of Medicine; Melanie S. Joy, Univ. of Colorado School of Medicine and School of Pharmacy

Council Delegate: Barbara N. Timmermann, Univ. of Kansas

 

Physics

 

Chair Elect: Eva Andrei, Rutgers Univ.

Member-at-Large of the Section Committee: Lene Vestergaard Hau, Harvard Univ.

Electorate Nominating Committee: Marcela Carena, Univ. of Chicago/Fermilab;

John M. Tranquada, Brookhaven National Laboratory

 

Psychology

 

Chair Elect: Susan Goldin-Meadow, Univ. of Chicago

Member-at-Large of the Section Committee: Barbara A. (Bobbie) Spellman, Univ. of Virginia/Univ. of Virginia School of Law

Electorate Nominating Committee: Charles A. Nelson III, Harvard Medical School/Boston Children’s Hospital; Elizabeth Phelps, New York Univ.

 

Social, Economic, and Political Sciences

 

Chair Elect: Maryann P. Feldman, Univ. of North Carolina at Chapel Hill

Member-at-Large of the Section Committee: Paula Stephan, Georgia State Univ.

Electorate Nominating Committee: Stephanie Shipp, Virginia Tech; Howard J. Silver, Consortium of Social Science Associations

 

Societal Impacts of Science and Engineering

 

Chair Elect: Francesca T. Grifo, Union of Concerned Scientists

Member-at-Large of the Section Committee: Gerald L. Epstein, U.S. Department of Homeland Security

Electorate Nominating Committee: Maryann P. Feldman, Univ. of North Carolina at Chapel Hill; Tobin L. Smith, Association of American Universities

Council Delegate: Susan Sauer Sloan, National Academies

 

Statistics

 

Chair Elect: Sallie Ann Keller, Virginia Tech

Member-at-Large of the Section Committee: Karen Kafadar, Indiana Univ.

Electorate Nominating Committee: Michael Boehnke, Univ. of Michigan; M. Elizabeth (Betz) Halloran, Univ. of Washington/Fred Hutchinson Cancer Research Center

Council Delegate: Linda J. Young, Univ. of Florida/USDA-NASS