Skip to main content

Newly Elected AAAS Officers Announced

AAAS is proud to announce its officers for 2016. These leadership roles include, President-Elect, members of the Board of Directors, the Committee on Nominations, and the officers for the 24 sections. Elections were held from October 19 to November 16, 2015. The new officers will begin their terms on February 16, 2016.

To read more about the new officers go to AAAS.org.

Congratulations to all!

Here are your 2016 officers:

President-Elect

Susan Hockfield, Massachusetts Institute of Technology

Board of Directors

Cynthia M. Beall, Case Western Reserve University
May R. Berenbaum, University of Illinois at Urbana-Champaign

Committee on Nominations

Alice M. Clark, University of Mississippi Susan L. Graham, University of California, Berkeley
William H. Press, University of Texas at Austin Peter H. Raven, Missouri Botanical Garden

Section Elections

Agriculture, Food, and Renewable Resources

Chair Elect: Lisa Ainsworth, USDA-ARS/University of Illinois at Urbana-Champaign Member-at-Large of the Section Committee: Mel Oliver, University of Missouri
Electorate Nominating Committee: C. Robin Buell, Michigan State University Neelima Roy Sinha, University of California, Davis

Anthropology

Chair Elect: Carol V. Ward, University of Missouri School of Medicine Member-at-Large of the Section Committee: Steven R. Leigh, University of Colorado Boulder
Electorate Nominating Committee:
J. Josh Snodgrass, University of Oregon
Deborah Winslow, National Science Foundation
Council Delegate: Clark Spencer Larsen, Ohio State University

Astronomy

Chair Elect: Kathryn Flanagan, Space Telescope Science Institute Member-at-Large of the Section Committee: Steven D. Kawaler, Iowa State University
Electorate Nominating Committee:
Tom Abel, Stanford University/SLAC National Accelerator Laboratory
David R. Soderblom, Space Telescope Science Institute
Council Delegate: Chryssa Kouveliotou, George Washington University

Atmospheric and Hydrospheric Sciences

Chair Elect:Joan Kleypas, National Center for Atmospheric Research Member-at-Large of the Section Committee: Drew T. Shindell, Duke University
Electorate Nominating Committee: Rob Jackson, Stanford University
Jean Lynch-Stieglitz, Georgia Institute of Technology
 

Biological Sciences

Chair Elect: Elizabeth (Toby) Kellogg, Donald Danforth Plant Center Member-at-Large of the Section Committee: Marisa S. Bartolomei, University of Pennsylvania Perelman School of Medicine
Electorate Nominating Committee: Marnie E. Halpern, Carnegie Institution for Science
Mary Ann Moran, University of Georgia
Council Delegate (1-year term): James R. Broach, Pennsylvania State University College of Medicine
Jessica Gurevitch, Stony Brook University
Council Delegate (2-year term): Jennifer Jane Loros, Dartmouth College
Ann K. Sakai, University of California, Irvine
Council Delegate (3-year term): Carol Dieckmann, University of Arizona
Susan M. Rosenberg, Baylor College of Medicine
Susan R. Ross, University of Pennsylvania

Chemistry

Chair Elect: Karen I. Goldberg, University of Washington Member-at-Large of the Section Committee: Judith N. Burstyn, University of Wisconsin-Madison
Electorate Nominating Committee: Michelle Chang, University of California, Berkeley/Lawrence Berkeley National Laboratory
Mercouri G. Kanatzidis, Northwestern University/Argonne National Laboratory
Council Delegate (1-year term): Nancy E. Levinger, Colorado State University
Council Delegate (2-year term): Seth M. Cohen, University of California, San Diego Council Delegate (3-year term): Melissa A. Hines, Cornell University

Dentistry and Oral Health Sciences

Chair Elect: Janet Moradian-Oldak, University of Southern California Member-at-Large of the Section Committee: Thomas E. Van Dyke, Forsyth Institute/Harvard University
Electorate Nominating Committee: Renny T. Franceschi, University of Michigan
Mary MacDougall, University of Alabama at Birmingham
 

 

Education

Chair Elect: Muriel E. Poston, Pitzer College Member-at-Large of the Section Committee: Ann Reid, National Center for Science Education
 

Electorate Nominating Committee: John R. Jungck, University of Delaware
Dennis Schatz, Pacific Science Center

 

Engineering

Chair Elect: Linda P.B. Katehi, University of California, Davis Member-at-Large of the Section Committee: Nadine Aubry, Northeastern University
Electorate Nominating Committee: Nancy Jackson, Sandia National Laboratories
Robert M. Kelly, North Carolina State University
 

General Interest in Science and Engineering

Chair Elect: Bruce V. Lewenstein, Cornell University Member-at-Large of the Section Committee: Erica Goldman, COMPASS
Electorate Nominating Committee: Barbara Gastel, Texas A&M University
Erika C. Shugart, American Society for Microbiology
 

Geology and Geography

Chair Elect: Bruce H. Corliss, University of Rhode Island Member-at-Large of the Section Committee: Paul A. Baker, Duke University
Electorate Nominating Committee: Laurie C. Anderson, South Dakota School of Mines and Technology
Frank W. Davis, University of California, Santa Barbara
Council Delegate: Louis A. Derry, Cornell University

History and Philosophy of Science

Chair Elect: Nancy J. Nersessian, Georgia Institute of Technology Member-at-Large of the Section Committee: Alan C. Love, University of Minnesota
Electorate Nominating Committee: Marsha L. Richmond, Wayne State University
Rose-Mary Sargent, Merrimack College
 

Industrial Science and Technology

Chair Elect: Enrique J. Lavernia, University of California, Irvine Member-at-Large of the Section Committee: Thomas Zacharia, Oak Ridge National Laboratory/UT-Batelle, LLC
Electorate Nominating Committee: Stephen P. Long, University of Illinois at Urbana-Champaign
Stuart Parkin, Martin Luther University of Halle-Wittenberg/Max Planck Institute of Microstructure Physics (Germany)
 

Information, Computing, and Communication

Chair Elect: Henry Kautz, University of Rochester Member-at-Large of the Section Committee: Carla E. Brodley, Northeastern University
Electorate Nominating Committee: Vasant G. Honavar, Pennsylvania State University
Adele F. Howe, Colorado State University
 

Linguistics and Language Science

Chair Elect: Joan A. Sereno, University of Kansas Member-at-Large of the Section Committee: Colin Phillips, University of Maryland, College Park
Electorate Nominating Committee: Danny Fox, Massachusettes Institute of Technology
Louise McNally, Pompeu Fabra University (Spain)
 

Mathematics

Chair Elect: Linda Petzold, University of California, Santa Barbara Member-at-Large of the Section Committee: Carlos Castillo-Chavez, Arizona State University
Electorate Nominating Committee: Charles L. Epstein, University of Pennsylvania
Ilse Ipsen, North Carolina State University
Council Delegate: Juan C. Meza, University of California, Merced

Medical Sciences

Chair Elect: Gregory A. Petsko, Weill Cornell Medical College Member-at-Large of the Section Committee: Arlene H. Sharpe, Harvard Medical School/Brigham and Women's Hospital
Electorate Nominating Committee: Paul A. Insel, University of California, San Diego
Juanita L. Merchant, University of Michigan Medical School
Council Delegate: Mary C. Dinauer, Washington University School of Medicine in St. Louis

Neuroscience

Chair Elect:
Edwin (Ted) Abel, University of Pennsylvania
Member-at-Large of the Section Committee: Vivian Budnik, University of Massachusetts Medical School
Kristen M. Harris, University of Texas at Austin
John H. Morrison, University of California, Davis
Council Delegate:
Ronald L. Davis, Scripps Research Institute

Pharmaceutical Sciences

Chair Elect: Lynn Wecker, University of South Florida Morsani College of Medicine Member-at-Large of the Section Committee: John S. Lazo, University of Virginia
Electorate Nominating Committee: Catherine E. Peishoff, GlaxoSmithKline
Rick G. Schnellmann, Medical University of South Carolina
 

Physics

Chair Elect: Barbara A. Jones, IBM Almaden Research Center Member-at-Large of the Section Committee: Andrew Millis, Columbia University
Electorate Nominating Committee: Sally Dawson, Brookhaven National Laboratory
P. Chris Hammel, Ohio State University
Council Delegate (2-year term): Nora Berrah, University of Connecticut
Council Delegate (3-year term): E. Dan Dahlberg, University of Minnesota  

Psychology

Chair Elect: Nora S. Newcombe, Temple University Member-at-Large of the Section Committee: Patricia K. Kuhl, University of Washington

Electorate Nominating Committee: Susan C. Levine, University of Chicago
Jeffrey M. Zacks, Washington University in St. Louis

 

Social, Economic, and Political Sciences

Chair Elect:
Julia Lane, New York University
Member-at-Large of the Section Committee: Ronald D. Lee, University of California, Berkeley
Electorate Nominating Committee: Virginia S. Cain, National Center for Health Statistics/Center for Disease Control & Prevention
Phyllis Moen, University of Minnesota
 

Societal Impacts of Science and Engineering

Chair Elect: Norine E. Noonan, University of South Florida St. Petersburg Member-at-Large of the Section Committee: David Goldston, Natural Resource Defense Council
Electorate Nominating Committee: Kathie L. Olsen, ScienceWorks International, LLC
Paula J. Olsiewski, Alfred P. Sloan Foundation
 

Statistics

Chair Elect: Kathryn Roeder, Carnegie Mellon University Member-at-Large of the Section Committee: Arlene S. Ash, University of Massachusetts Medical School
Electorate Nominating Committee: Kim-Anh Do, University of Texas MD Anderson Cancer Center
Katherine Bennett Ensor, Rice University
 

Author

MemberCentral